7.08.2008

Balık olsan hiç çekilmezsin


Yahu bugün durup dururken aklıma şu balık hafizası olayı geldi yine.

Şimdi bu balıkgillerin hafızasının 6 7 saniye falan olduğunu söyleyen bilim adamları var ya, gerçi biz evdeki akvaryum ve içindeki chiclid'lerimizle yaptığımız deneyler süresince, balıkların da hafıza ya da belki şartlı refleks yeteneklerinin olduğunu farketmiştik, neyse, 6 7 saniye hafızalı olmanın nasıl bir şey olduğunu tahayyül ettim biraz, böle kendi kendimle fikir teatisinde bulundum.

Yahu tam bir boşluk aslında, düşünsene her şeyi yeniden keşfediyorsun ve 6 saniyede bir unutuyorsun. Sonra tekrar keşfediyosun, sadece 6 saniye sonra tekrar unutuyorsun. (Ki bence bunların hafızaları olmasa da bi şekile bi kayıt mekanizmaları var, yem atılacağı zaman balıkların hep aynı yere toplanmasının bir nedeni olmalı, ne kadar şiirsel :) )

Neyse, onu geçelim şimdilik.

Hafızanın sıfırlandığı, 5.9uncu saniyeye gidelim mesela.

Bzbıt...

Hı ne noluyo burası neresi ben neyim?
Hımm suda yaşayan solungaçlı bir oganizmayım sanırım.
Su ne demek? Organizma da ne? Solungaç falan? Neler biliyorum ben böyle?
Bide ağzımı neden açıp kapatıyorum sürekli?
Su ağzımdan giriyor, solungaçlardan çıkıyor, lan, karnım aç galiba benim.
Ne yiyorum ben?

Bzbıt...

Olmaz yahu hafızanın 6 saniyelik olması. Düz mantığa aykırı bir kere. Yakın hafızası 6 saniye olabilir ama balıkların ona bir şey diyemem, yakın geçmişi sürekli unutuyor olabilirler, ama muhakkak genel bi kayıt mekanizmaları olmalı, yoksa hayatları kendilerini sorgulamakla geçer yahu yavrucakların.

Neyim ben, neyim ben, neyim ben, OoOoOOOoO, ay iki kere açtım ağzımı. İki ne? Ne? OoOoOoO Neyim ben, neyim ben, neyim ben, OoOoOoOo, ay ağzım kapalı kaldı, hafızam da giderse nasıl açacağımı hatırlayamazsam naparım, peki hafızamın gidip geldiğini nereden biliyorum? Hafıza ne ya? ben neyim, ben neyim, ben neyim, OoOoOoOoOoooooo, aha kapalı kaldı.
.
:) :) ahahahayt
.
İşte bu yüzden şu kayıp balık nemo'daki mavi hatun balık'ı çok tutmuştum ben, resmen böyleydi :)

Hiç yorum yok: