17.09.2008

Diskomgogıleyşın

Midem yanıyor günlük sabahtan beri, canım da sıkkın, işim de çok, daha hiçbir şey yapmadım, haberlere falan bakıyorum. İlginç şeyler olmuş yahu geçtiğimiz günlerde :)

BM kuruluşu Dünya Meteoroloji Teşkilatı (WMO), ozon tabakasındaki deliğin, şimdiden 2007’deki boyutlarını aştığını ve birkaç hafta daha büyüyeceğini açıklamış. Demekki bu delik büyüyüp küçülebiliyor.

Japon bilim adamlarının, ülkede uygulanan tartışmalı balina avından edinilen veriler doğrultusunda yaptığı araştırma, 1980’lerin sonundan bu yana Antarktika çevresinde avlanan 4500’den fazla balinadan alınan ölçülerin, hayvanların önemli ölçüde yağ kaybettiklerini ve endişe verici biçimde zayıfladıklarını gösterdiğini ortaya koymuş. Küresel ısınmadan hep bunlar.

Finlandiya’da, başkent Helsinki’de kullanılmak üzere, çöp atılınca kentin tanınmış isimlerinin sesiyle teşekkür eden çöp sepetleri geliştirilmiş. Ben de bir tane geliştirdim; "Bana bu çöpü attığınız için teşekkür ederim, ama keşke metalleri camları falan ayırsaydınız, onları geri dönüşüme gönderseydiniz, aa bak kağıt falan da var bunların içinde, naptın sen ya, toplamışın hepsini bi torbaya, çöpe attın şimdi yaptın görevini, herkes yapar bunu, adam olun ulan, al bunları şimdi ayrıştır öyle getir adamı hasta etme!".

İnternete anında bağlanamayanların yaşadığı sendroma bir ad verilmiş: "Discomgooglation". Yeni bir kelime, cümle içinde kullanalım. :) "my mother has got a discomgooglation" "i've seen a discomgooglation".

Dikine çizgili giysilerin, yatay çizgililerden daha zayıf gösterdiği yönündeki yaygın inanışın doğru olmadığı belirlenmiş. bunca yıldır zayıf görünmek için dikey çizgili elbiseler giyen insanlar, birleşin.

Bilecik-Söğüt yolunun 1-4, 7-9 ve 20-22. kilometreleri arasındaki yol yapım çalışmaları nedeniyle trafik servis yolundan veriliyormuş, trafik işaret ve işaretçilerine dikkat etmeliymişiz. Bunu da hiç anlamam, nası bi kalıptır bu, trafik işaret ve işaretçisi. iş mi yani bu, trafik işaretçisi diye insanlar mı var?

Yağmur bugün sabah önce Trakya’da başlayacakmış, ardından Marmara’ya yayılacakmış ve gece Batı Karadeniz’e ilerleyecekmiş. İstanbul’a şiddetli yağmur öğleden sonra gelecekmiş, su baskınları yaşanabilirmiş. Anam anam haberin yaşattığı strese bak.

Yağmur taneleri küre şeklindeymiş, gözyaşı şeklinde değilmiş. Aaaa yıllarca kandırmışlar beni. şahsen ben kendim böyle bilmiyordum.

Hiç yorum yok: