4.09.2008

hay bin kunduz

Sevgili Google’ımız yeni bir şeyler yumurtlamış, sözlükler ve forumlar arasında atıp tutulan bu yumurtayı daha denemedim ama araştırdığım kadarıyla ilginç özellikleri olan hoş bir web browser, it means, internet tarayıcısı. Neler var buna benzeyen mesela herkesin kullandığı, internet explorer, herkesin kullanmaya başladığı firefox, azınlık bir kesimin kullanmaya alıştığı opera, bunlara örnek verilebilir. Evet neden bahsediyoruz. Google’ın yeni yumurtası demiştik ki adı da Chrome. Ahanda afilli logosu.

Yakında Mac ve Linux sürümleri de çıkacakmış, daha henüz beta aşamasındaymış, ayrıca bazı yerlerde değinildiği gibi, girdiğiniz siteleri falan kafasında tutup, sonra size aklına estiği şeyleri atabilirmiş, attırabilirmiş (ama sanki şu an başka hiçbir yerde yapılmıyor bu hah), bazı sitelerin görüntülenmesinde yamulmalar oluyormuş, sonra efendim insanın kendisinin kurup görmesi gerekirmiş, kullanışlı ve hızlı olduğuna dair söylentiler varmış, denemeden bilinemezmiş falan da filan. Sonuçta daha beta yahu, ben beta şey kurmam da diyebiliriz, ki ben diyorum :) Ama denemek için belki kurulabilir. Çünkü merak da ediyorum. Şöyle de bir söz var, fazla merak cildi bozar. Bir de şöyle de bir söz var, her koyun ve bacağı. Ki hakkında firefox'un tırnağı bile olamaz, internet explorer'ın kaynı bile olamaz, operanın eniştesi belki olabilir gibi atıp tutmaların da olduğu bir gerçek.

Ahanda bu linkten de inceleyebilirmişiz.

http://www.google.com/chrome/intl/tr/features.html

Vatana millete hayırlara vesile olsun diyelim o zaman. Hay maşallah yürü be. Oh be hadi be vay be yürü be, ben bir masa olsaydım.

Hiç yorum yok: