3.10.2008

negatif iyonlandım ben

Evet sevgili günlük bugün küçük beynine bir şey daha sokmaya niyetliyim. Negatif iyon olayı. Tee İyonyalılar zamanından beri kullanılan bu teknoloji, şimdilerde yeni yeni milletin kullanımına açılmış durumda. Negatif iyon, nedir negatif iyon, yani kardeşim sen ne diyon? Ona gelelim. Ben şimdi hastayım ya, kafam biraz bulanık çalışıyor ondan negatif iyon. Yanımda da koca bir tomar tuvalet kağıdı anca yetiyor burnuma. Aktı gitti beyin loblarım burnumdan.

Negatif iyon, adından da anlaşılacağı gibi, ne gatif küylü iyonlar adnir. Oha amma dağıttım yazarken. Negatif iyon, negatif yüklü iyonlara denir. Bunları üreten üreteçlere de negatif iyon üreteci ya da jeneratörü denir. Olaya bilirkişi gözüyle bakalım, bakınız Tübütak'ımız bu konuda ne diyor;

"Negatif iyon üreticileri, çalıştıkları sürece negatif iyon püskürten elektrostatik hava temizleyicileri’dir. Bu işlevlerini, üzerine yeterince yüksek gerilim uygulanan bir elektrodun sivri ucunda yer alan elektron deşarjıyla gerçekleştirirler. Bazı tiplerinde deşarja yol açan, bir elektrot ucu değil de, üzerinden akım geçirilen iletken bir teldir."

Bildiğin tel yani, öyle süper ötesi karmakarışık makine falan değil. Basit, biraz zorlasan sen de yaparsın. Yeterince yüksek gerilimle gerebildikten sonra herkes yapabilir.

Ayrıca bakınız devam ediyor;

"Havadaki negatif iyonların insan sağlığı üzerinde, psikolojik boyut da dahil olmak üzere, diğer bazı olumlu etkilerinin olduğuna dair tezler de var. Bu tezlere göre, vücut; hareket ederken elektron kaybedip artı yükle yüklendiğinden dolayı, dışarıdan negatif iyon alarak, taşıdığı artı yükü nötürleştirmek ihtiyacında. Tez, insanların kendilerini; fırtına veya yıldırım düşmesi sonrasında atmosfer, ya da deniz kenarları gibi; havadaki negatif iyon yoğunluğunun görece daha yüksek olduğu ortamlarda kendilerini daha iyi hissetikleri gözlemine dayanıyor. Ancak bu tezler, evrensel kabul görmüş değil."

Ondan bu gökgürültülü şimşekli havaları sevişim sanırım benim, ondaaan. Anladım ben. Evrensel kabule falan gerek yok, ben kabul ettim, ok bana uyar, çok mantıklı.

Ha bu arada, bu yazı yazılırken şu dinleniyordu. Hastayım ulan bu kadının sesine de. Cey Zi'nin müzik dünyasına kazandırdığı, "pon de replay" lerden buralara kadar gelen güzel sesli kadın geliyor. "Rihanna - Disturbia"

Tübütak nerede ulan diyenler, aha da size kaynak. Kana kana için: http://www.biltek.tubitak.gov.tr/merak_ettikleriniz/index.php?kategori_id=20&soru_id=3994

Hiç yorum yok: