2.10.2008

Sinematograf Yanım

Sevgili günlükcüm, son 3 günde 3,5 film birden izleyerek bir ilke imza atmış durumdayım. Bunlardan birincisi Pixar animasyondan "Wall-E". (ya da abuk Türkçe'leştirilmiş haliyle Vol-i) Fragman gelsin: http://sinema.milliyet.com.tr/Fragman.aspx?VideoId=21024
Film gerçekten çok hoş. Yani robotların duygularının olmadığı, öğrenilebilir hislerinin olmadığı, ruhlarının olmadığı, kalplerinin olmadığı gibi sıradan ön yargılara kapılmışsanız bu film size göre değil baştan söyleyelim. Dünya o kadar kirlenmiş o kadar kirlenmiş ki, artık, nedense Amerikalılar, toplanıp uzaya yerleşmeye karar vermişler, ve dünya da bir tek vol-i isimli çöpçü robot kalmış, anatema olarak bu.
Sonra, ikincisi, Nikol Kidmın'ın oynadığı "İstila" isimli film. Gerçekten gerilim türünde ilginç bir film. Vasat seviyede ama izlettiriyor kendini. Uzaylı bir virüs, tüm dünyayı tehdit ediyor. Kusarak bir insandan diğer insana bulaşıyor, böyle de iğrenç bir yayılma tekniği var. Sonra Nikol ablamızın bu virüse yakalanmamak için ve oğlunu koruyup dünyayı kurtarmak için yaptığı ekşın'ı izliyoruz.
Üçüncü olarak da "Mumya 3"ü izledim, onu anlatmaya gerek yok. Mumya işte bildiğin.
Bir de, buçuk olarak, bir dizi geliyor en acayipinden, Lost'un yapımcıları yapıyormuş, adı "Fridge". Amerika'da şu an 3. bölümü falan yayınlanıyor sanırım. İlk bölümünü izledim, gerçekten merak uyandıran, ilginç bir dizi. Merak uyandırdıracağız diye ilk bölümde konuyu es geçmişler, henüz daha olayı tam çözemedim, ama derileri saydamlaşan insanlar gibi gerilim ve stres yüklü görüntülerle birlikte, teleport olayı, beyin frekansına girip akıl okuma, telepati falan gibi metafizik olaylara da bulaşmışlar. İlginç yani.
Evet bu kadar yeter şimdilik. Bugün İkea dolaylarında Gloryaciğğs'te otururken Haluk Bilginer'i gördüm. Dün de evden çıktım minibüse bineceğim, şu anda "Benim Annem Bir Melek" dizisinde oynayan, daha önce de Ekmek Teknesi'nde Bican rolünde oynayan Kerim Yağcı'yı gördüm. Ama geç gördüm. Yolda molda orada burada ünlülerle rastlaşma mesaim devam ediyor. :)

Hiç yorum yok: