3.04.2009

Damage Done Salatası

Lan günlük, uzun zamandır iş dönüşü servisin sağ yamacına oturamamaktan kelli nasıl bir sıkıntı vardı içimde anlatamam. Ama bugün tüm dertlerimden kurtulmuş bahar kokulu aceyle durulanmış gibiyim. Çünkü şahin bakışlı 4 numara miyop gözlüklerimle sağ taraftaki o nadide koltuğu son anda görüp, oraya doğru hamle yapan emekliliği gelmiş msdos profesörüne uçan tekme sallayıp, o arka koltuğa doğru yuvarlanırken bense kahkahalar atarak işte oraya evet o koltuğa oturdum.

Manzaralı yollar hep hoşuma gitmiştir, Mecidiyeköyden de en güzel manzaralar sağ taraftadır dönerken Anadolu'ya.

Bu yazıyı aslında tangır tungur servisimizin kargacık burgacık koltuklarında yamuk yumuk el yazımla yazıp fotografını çekmiştim onu ekleyecektim sana, ama maalesef yapamadım, çünkü çektiğim fotograftan hiçbir şey okumuyordu. Bu da böyle sisli puslu bir hatıra olarak ilgili klasörde yerini aldı.

Sonra mesela o kadar.

Yok değil.

Bugün evde olmamamdan faydalanıp ev ahalisi evi terketmiş günlük. Bekar günler geri geldi. Vohha, "Damage Done" çalmaya başladı günlük, biraz ara veriyorum yazmaya.

Evet, ne diyorduk, ha, ben bugün salata yaptım. [Bunu mu diyorduk?]

Bekar erkekler için salata tarifi; Daha önceden yaprakları ayrılmış, yıkanmış ve havluya sarılıp buzdolabına konmuş olan kıvırcıklar alınır. Bıçak adı verilen bir alet var, bizdekiler genelde siyah saplı. [Ne zamandır bakıyordum, şu tahta kütüğe saplı duran 6 tane siyah sap nedir diye, onlar bıçakmış.] Kesmeye yarıyorlar. Tırtıklısı var, tırtıksızı var, kısası var, uzunu var, elalem her şey için ayrı bıçak üretmiş. Herhangi birini kullanabiliyoruz kıvırcıkları kesmek için. Keserken bir de altına tahta koyuluyor, ama isterseniz direkt tezgahın üzerinde de kesebilirsiniz bir tezgahınız varsa. Kestikten sonra, [biraz daha kes onları, çevir biraz da öbür taraftan kes] tabağa alıyoruz. Tabağa almak çok ilginç bir tanımdır. Tabağaal. Tabağa alınan kıvırcıkların üzerinde limon ve zeytinyağı gezdirilmelidir. Limonu zor da olsa bulabilirsiniz mutfakta, ama limon sıkacağını bulamayacağınıza 1'e 1milyon bahse giriyorum. Bu nedenle limon elimizle sıkılır, olduğu kadar. [Ya da soğuk espriler yaparak limonu sıkabilirsiniz, ama emin olun o limon bir daha sizi tanımayacaktır. Üstelik dostlarına da bahseder, bir daha ömrübillah limon sıkamazsınız.] Zeytinyağı genelde ortalık bir yerde olur, onu da biraz gezdirin tabağın üzerinde. [Öyle değil be, kapağını açın önce, sonra şişeyi baş aşağıya çevirin, viskozitesi düşük maddedir zeytinyağı siz çevirin o akar. Tekrar ters çevirmeyi unutmayın sonra.] İşte oldu mu size süpersonik bir salata. Hadi afiyet olsun. [Çatalla yiyin.]

İşte böyle bir salata yaptıktan sonra, çörba, kofte ve çamlıca üçlüsüyle yemeği tamamlayabilirsiniz.

Böyle bir sosyal soumluluk projesi kapsamında aç bekarlara salata yapmayı tanıttığımız bu faydalı içerik burada sonlanıyor. Siz siz olun bıçakla şaka yapmayın, kesebilir.

Fon şarkısı geliyor, Dark Tranquillity'den Damage Done tabiki.

2 yorum:

winston wolf dedi ki...

menü çok iyiydi de, çamlıca yerine doğanay olsaymış acılısından ağzımın suyu akacakmış.
iyi ki çamlıcaymış o zaman.

Monera dedi ki...

iyi ki çamlıcaymış, zira evde içecek zerre damla şalgam suyu yok zaten. [doğanay şalgam suyu muydu?] ve yine zira en sevdiğimiz gazöz çamlıcadır.

:) zor şartlarda yaşıyoruz biz burada, açlık üst sınırı ile tokluk alt sınırı arasında bir yerde. arada kaldık tam arada.