22.05.2009

ononbironiki

Sevgili günlük, yine bir word belgesi ve yine seni aldatıyorum bu word belgesiyle. :] Ahaha şaka lan şaka, aldatır mıyım ben hiç seni, gülüm beniiim gülüm beniiim.

Şimdi mesela demin aklıma geldi, hemen yazayım dedim. “Burnundan kıl aldırmamak” diye bir deyimimiz var günlük bizim. Ulan ne mânâsız bir deyim. Burundan kıl aldırılır mı hiç kardeşim? Nasıl bir fetişist bakış açısı bu? Burnundan kıl aldıran adama sadomazoşist gözüyle bakarım ben. Sen kalk bundan deyim yap. “Sen de burnundan kıl aldırmıyorsun haa?” Lan manyak mısın, herhalde aldırmayacağım. Ne kadar acır hem burundan kıl çekince sen biliyor musun? Git bir dene. Ben geçen evde denedim, gözümden yaşlar boşaldı, boncuk boncuk ter bastı, 10 dakika kendime gelemedim. Resmen kabus.

Bir de “Pilavdan dönenin kaşığı kırılsın” diye bir atasözümüz var günlük. Bu da ne demektir sormak istiyorum. Herkes kaşığını kapmış, pilava koşuyormuş da, içlerinden birisi çıkıp, pilavdan dönenin kaşığı kırılsın ağalar haydeee, holeleey, diyerek milleti gaza mı getirmiş, n’apmış yani. Ya da şimdiye kadar bu atasözünü gerçekten cümle içinde kullanan var mı acaba? Mesela bir iş toplantısındasın, bir şirkete yeni bir program falan pazarlıyorsun, sözleşme imzalanacak, pat yapıştırıyorsun lafı;

- Murteza Bey, pilavdan dönenin ta kaşığı kırılsın diyorum bakın ona göre.
- Aaa tabi efenim bakınız zaten kaşıklar da burada, oğlum şunların fotokopisini çek getir de sözleşmeye ekleyelim, hadi bakim.
- Renkli olsun. Paslanmaz çelik mi efenim kaşıklar?
- Yok efenim titanyum.
- Vay enuvici vokke.

Yahu böyle şeyler aklımı meşgul ediyor bazen, işi gücü bırakıp bunlarla uğraşıyorum ben de, valla birisi görse, “evladım n’apıyosun sen acaba sorabilir miyim?” dese, diyecek lafım yok, “Gık” derim anca o kadar, o da yutkunurken yani, kendiliğinden Gık diye çıkar ses. Gık. “Gak” da diyebilirim belki ama o da çok saçma olur, ama durup dururken kendisine “gak” diyen birisiyle uğraşmak istemez kimse herhalde fazla kurcalamadan teşekkür edip, “haydi kolay gelsin sana o zaman” deyip yavaştan sağdan sağdan uzaklaşabilir o zaman. Yani zaten cevap vermeye kalkarsa bir de Guk derim, oh iyice kendine gelemez ondan sonra. Onbir. Sonra da oniki.
:]

Hiç yorum yok: