27.06.2010

Düğünlerde fotoğrafçı sorunsalı

Eveet, şimdi sosyal sorunlu ve antipatik blog olmanın verdiği rahatlıkla siz değerli okuyuculara sosyal hayatta en çok korktuğunuz olgudan nasıl kolayca sıyrılabileceğinizi anlatacağım sevgili düğün severler.

Nedir? Düğün dernek sünnet gibi oluşumlarda ortada dolaşan fotoğrafçılar. Bu meslek erbapları çoğu zaman insanların korkulu rüyası olmaktadır. Pat diye herhangi bir anda karşınıza çıkıverir çat diye fotoğraflarınızı çekerler. (Tabi ki "çekmesene ulan dıkş" diyerekten fotoğrafçıya dalışabilirsiniz o ayrı.) Daha sonra da ellerine fotoğrafları alıp, dolaşa dolaşa sizi bulur ve tanesini 10 liradan size kilitlemeye çalışırlar. Buradaki vurucu kelime "kilitlemek" anladın sen onu.

Tabi şimdi modern hayatta bu tip cemiyetlerde hırgür çıkarmak pek hoş karşılanmayacağı için, takı takarken, masada otururken, ayakta dururken, yürürken, öperken, kısacası nerede yakalanırsanız o fotoğrafı seve seve çektirirsiniz.

Not: Lan bu arada bu Kurban'ın son albümü cidden iyiymiş. (Dinledik de konuşuyoruz. Ve evet korsana hayır, ben sadece bilgi edinmek adına dinledim, yerseniz.)

Ve sonra da yine medeni insan olmanın vermiş olduğu kasıntıyla o fotoğrafları seve seve almak zorunda kalırsınız.

Artık bu sıkıntılara son!

Fotoğraf çektirirken -eğer zaten almayacağınız bir fotoğrafsa- önünüze iri yarı birisini alıp arkasına saklanabilir ve kadrajdan çıkabilirsiniz, ya da en azından kafanızı saklayabilirsiniz. Kadrajda tam olarak görünmediğiniz için de fotoğrafı emekçi kardeşimiz sizi bulamayacak ve o fotoğrafı size kilitleyemeyecektir. Toplu halde çektirilen fotoğrafları umursamıyorsanız bunu uygulayabilirsiniz.

Ama resimde görüneyim ama resmi almayayım, sonra nasılsa arkadaşlar tarar face'ten mail'den falan atarlar, ben de oradan alırım diyorsanız, (lan acayip çakalsınız ha), o zaman yapacağınız şey biraz karmaşık. Öncelikle üzerinizde giyip çıkarabileceğiniz bir giysi olmalı, kadınlar için şal mal olabilir, erkekler ceket meket mesela. Sonra fotoğrafı çektirirken bu giysi üzerinizde olmalı. Ancak işlem bitip herkes yerlerine dağıldığında o giysi hemen çıkartılıp saklanmalı. (Bu sayede algıda seçiciliği zorlaştırıyoruz.) Hatta kadınların saçları dağınıksa toplanmalı, toplu ise dağıtılmalı. Erkekler kravat varsa çıkarmalı, kolları sıvamalı. Bu düzenlemelerden sonra, masada oturmak yerine belirli periyotlarla kalkılıp tuvalete gidilmeli, sigaraya çıkılmalı, ortalıkta sağa sola dolaşılmalı, başkalarının masalarına oturulup muhabbet edilmeli (ola ki böyle bir anda yakalansanız bile şu anda ceketim yanımda değil, bizim masaya gelince alırım diyerek tehlikeyi geçiştirebilir ve masa numarasını tabi ki yanlış verebilirsiniz), olabildiğince sabit kalınmamalıdır.

İşte bu sayede bir nebze olsun fotoğrafçılardan kurtulabilir ve gün sonu eve geldiğinizde "ulen şu kıytırık fotolara tonla para saydık, n'aptık lan biz, hanım tatil planlarını bi' daha düşünelim." gibisinden çıkmazlara girmezsiniz.

Ya da paşa paşa ödersiniz, üzülmezsiniz, gelir eve uyursunuz. O da bi' seçenek tabi. :]

Hiç yorum yok: