28.09.2010

Sancılı süreçler bizim işimiz! Vol:2

Oleey iş görüşmesine çağrıldım!!! Ama, fakat, lakin?

Evet, serinin bir önceki yazısında [mesela bakınız burada olabilir] iş arama süreci, CV hazırlama teknikleri ve sair konularda hayat kurtaran bazı tüyolar vermiştim. (umarım uygulamadınız) Bugün ise, artık mülakata çağrıldınız ve ne yapacağınızı bilmiyorsunuz, midenize sancılar, karnınıza kramplar giriyor. Ama endişeye mahal yok, çünkü sancılı süreçler bizim işimiz.

Her şey bir telefonla başlar. Alo, vıdıvıdıyla mı görüşüyorum, biz bıdıbıdı şirketinden arıyoruz falan, yarın saat 2 sizin için uygun mu filan. Özet geçtim buraları. Son soruya dikkat; (hep böyle sorulur çünkü) saat "şu" sizin için uygun mu?

İşte bu anda "from victim to killer" olma vakti size gelmiştir. Diyeceğiniz şey şudur: "Aa hayır, saat "şu" bana uygun değil, saat "şu" size uyar mı acaba?" Bu soruyu sormanız bile yeter, uysun ya da uymasın farketmez, karşınızdaki de zaten "o saat uygun değil, şu saat uyar mı" diye başka bir saat önerecektir, onu kabul edebilirsiniz. İlk tepki her zaman iyidir, ikinci tepki can sıkar, telefonda amerikan atasözlerini saydırtmayın. (mesela: biliyorsunuz) :] (hemen tıkladın di mi linke, "from victim to killer" deyince, hiç üzerinde durup bi bakma acaba bu link nereye açılıyor diye, neyse :])

Belirlenen gün ve saatte (önemli: asla geç kalmayın, geç kalıyorsanız arayın haber verin. Doğru lan valla, makara yapmıyorum bak bu sefer ciddi ciddi yazıyorum. Bu sizin karşı tarafa ne kadar önem verdiğinizi gösterir.) [Parantezler yüzünden ana fikirden kopuyorum] mülakata gittiğinizi varsayıyorum. Maddeler halinde gidelim;


Kendine güven çok önemli: Mülakata girdiğinizde kool bir hava takının, böyle burnu! bir karış havada tipler gibi olun, sanki o görüşmeye gittiğiniz adam 2o yıl çalışıp koskoca bir şirket kurmamış, ya da işin başına geçmemiş de, siz öyle evden çıkıp gelip onun yapacaklarını serçe parmağınızla yapabilirmişsiniz gibi yapın. Kendinize güvenin. :]

Gülümseyin ve güldürün: Sürekli kahkahalar atın. Gerekli gereksiz her şeye gülün. Karşınızdakinin espri konusu yapılabilecek bir özelliğini bulum abandıkça abanın. Bu sizin ne kadar samimi olduğunuzu gösterecektir. Ayrıca karşınızdakinin tiki falan varsa mülakat sırasında muhakkak en az bir kere dürtün. Soğuk terler dökmesini sağlayın. Huylanırsa kahkahayı basıp sağdaki soldaki insanlara gösterin.

Kuruma bir şeyler katabileceğinize karşıdakini inandırın: Sürekli mülakat yapılan yeri eleştirin mesela, "of ne kadar sıcak, çalışanlar bu sıcakta verimli olmaz", "aman o perdelerin rengi ne öyle?", "masif mi bu masa?", "sizin gözleriniz lens mi? ay pardon karıştırdım", -bilançocuğunuzu görebilir miyim bi incelemek istiyorum?" - bilanço olmasın? -olabilir. (asla bilmediğinizi çaktırmak yok :] )

Kaliteli olun: ( ? ) :) Bunu göstermeniz kolay değil, herkes gibi yapın, çakma rolex saatinizi, şık görünsün diye boya küpüne sokulup çıkarılmış ayakkabılarınızı, ya da ipek kravatınızı göstermeye çalışın konuşma arasında :] Mesela şunu yapabilirsiniz, kaleminiz yere düşürür gibi yapıp bir anda tutarsınız, hop dikkatler kalemle saatte.

Başvurduğunuzun işin gereklerine göre davranın: Mesela yönetici asistanlığına mı başvurdunuz, hemen karşınızdakine hayata dair öğütler verin, kültürel olaylar ve gelişmelerden bahsedin. Pazarlamaya mı başvurdunuz, hemen kiralık olan eniştenizin evine kiracı bulmaya, satılık olan amcanızın arabasını oracıkta satmaya çalışın. Pazarlık yapmayı da unutmayın.

Hobileriniz olsun: Tüm gün kültür ve sanat haberlerini, spor haberlerini, sosyal medyayı takip ettiğinizi, internet ve televizyon bağımlısı olduğunuzu söyleyebilirsiniz. Ayrıca sürekli kitap okur, caz dinler, yıllardır yüzme sporu ile ilgilenirsiniz unutmayın. Omuzlarınızın darlığı ve boyunuzun kısalığı ise ailedendir.

Ehehe, artık yeni işiniz hayırlı olsun diyebiliriz.

Not: Lütfen burada okuduklarınızı denemeyiniz. Denerseniz sizi tanımıyorum, şimdiden söyleyeyim, başınıza geleceklerden kendiniz sorumlusunuz. :]

6 yorum:

Syrakusa/Beter Böcek dedi ki...

denemeyiniz de laf mı ? o salak kariyer sayfalarından bin kat daha iyi bu öğütler .. hemen not aldım :)))

dunyada bir balık dedi ki...

"Her şey bir telefonla başlar. Alo, vıdıvıdıyla mı görüşüyorum, biz bıdıbıdı şirketinden arıyoruz.."
Hihihi süpermiş :D
Monera bu senin dediklerini yapsak biz daha 10 sene iş bulamayız gerçi doğru düzgün olmama rağmen de iş bulamıyorum ama belki bu çakma hareketleri denersem daha iyi olur :) dont try in the house :))
sancılı süreçler şükrü ve hüseyinin işi bu arada :)

dunyada bir balık dedi ki...

Senin güzel hatrına from victim to killer'a 0.5 saniye dayanabildim :))

Monera dedi ki...

Syrakusa: Eheh, ben karışmam, olacaklardan ben sorumlu değilim :]

Monera dedi ki...

Balik: :) evet, evde denemeyin lütfen, mülakatlarda %100 garanti.

Not: Az önce de dediğim gibi, sorumluluk kabul etmem. Ayrıca 0.5 saniye için kocaman saygılar. :]]

Syrakusa/Beter Böcek dedi ki...

tarafımca mimlendiniz :)