24.10.2010

Hâlâ okumadıysanız...

[Sil Baştan (Replay) - Ken Grimwood]
Okuyun derim...

NY Times'ın kitap ekinde çıkan yorumumu sizlerle paylaşarak yazıya başlayayım.

"Benim gibi kitap okuma özürlü bir insanı bile kendine bağlayan bu kitap kim bilir size neler yapar."

Okumaya başladığımda "Geleceğe Dönüş II filminden esinlenmiş" diyerek ilk yaftayı vurduğumda, henüz kitabın aslında1986'da yazılmış olduğunu farketmemiştim. Bunu farketmemle birlikte kitaba karşı olan huzursuzluğum biraz daha azalmış oldu. Ancak bu seferde ilk bölümlerdeki mantık hataları kafamı karıştırıyor gibiydi...

Okumaya devam ettim (yoksa sayın kitapdelisigizem beni öldürebilirdi :]), Ve ilerleyen bölümlerinde ortaya çıkan hoş kurgu ilk başlardaki mantık hatalarının çok da önemli olmadığına inandırmaya başladı beni. (Mantık hatası derken kelebek etkisinden bahsediyorum aslında, detaylı anlatmıyorum ki okuyacak olanlar varsa alacakları hazzı baltalamayayım.)

Kahramanımızın 18 Ekim 1988'de ani bir krizle ölmesi ile başlayan roman, bir anda kendini 1963 yılında üniversitedeki odasında bulmasıyla başlıyor. Ve adından da anlaşılacağı üzere hayatını sil baştan yaşamak zorunda kalıyor. Üstelik önündeki uzun yıllar boyunca tüm olacakları bilerek. Bahisler de dahil. :]

Kitabı ilginç kılan ise, bu döngünün sadece bir kere değil, bir çok kere olması ve her seferinde okuyucuya sanki kahramanımızla birlikte aynı hayatı tekrar yaşıyormuş hissi uyandırması.

Duygusal öğeleri ise geçekten naif bir yoğunlukta. Ne az ne çok. Sadece bir kurgudan ibaret olan mekanik bir kitap değil. Kitapta öyle çok afili cümleler özdeyiş olacak kalıplar yok. Ama olaylar o kadar hoş kurgulanmış ki, sade, özensiz cümleler bile insanın hayal gücünü tetiklemeye ve okuyanın gözünde imgeler canlanmasına neden oluyor.

Bu arada şunu da belirtmeden geçmeyeyim, kitapta açık seçik -belki bir film olsa +13 hatta +18 uyarısı konabilecek- cümleler mevcut. Sonra okurken "hop n'oluyoruz" demeyin.

Hayatını tekrar tekrar yaşayan bir insanın tüm heyecanlarını, isteklerini, endişelerini, korkularını, planlarını, beklentilerini, bıkmışlığını ve en sonunda da şaşkınlığını gözlemleyebileceğiniz bu kitap "bestseller" olmasının hakkını gerçekten veriyor.

Kimileri "aman reenkarnasyon işte" diye eleştirse de, aslında kitabı okuduğunuzda olayın bu kadar basit ifade edilemeyeceğini anlıyorsunuz. Aslında olanları ifade etmeye de çalışmıyorsunuz zaten okurken, çünkü kurgu bir kitap olduğu bilincindesiniz. Paralel evrenler, astral seyahat, reenkarnasyon, ölüm, ahiret kavramlarını çok derinlemesine işlemeden çevresinde dolaşarak sadece kurguya odaklanıyor ve karakterin macerasına odaklanıyorsunuz. Bu yönüyle de sıkıcılıktan uzaklaşıyor.

Kitapta sadece iki yerin altını çizdim. Nedeni ise okurken bir ürperti hissettiğim içindi. Normalde kitapları çizmem. Bu cümleler;

---- Burada iki cümle var sadece isteyenler okusun----


---- Burada iki cümle var sadece isteyenler okusun----


Test ettik onayladık öneriyoruz. :]
(Buraya bir kaşe yaptıracaktık henüz yaptıramadık, sesini yapalım) [Dıkş!]


2 yorum:

Kitap Delisi Gizem dedi ki...

İşte beklediğim an!:).Sonunda gerçekleşti.NY Times'ta çıkan yorumunuzu pek bir beğendim.Çok çarpıcı.İnsanı kitabı okumaya davet ediyor doğrusu.Sayenizde bu kitabı okuyacağım sevgili Monera.:)

Monera dedi ki...

Ehehe, NY Times'ın ille yorum yorum diye ısrarlarına dayanamadım, bu yoğun gündemime bir de kitap sıkıştırdım. :PP

Senin korkuna okumaya başladım bu kitabı valla :) ama çok sardı sonra.

Not: Okuyup da beğenmezsen ben karışmam ona göre.