19.12.2010

Monera Yemekler Diyarında

Sevgili günlük, bugün yine mutfak işlerine giriştim. Annemin beni mutfak robotu olarak görmesinin ardından elime tutuşturduğu tahta kaşıkla kendimi ocak başında tencerede tavuk kavururken buluverdim. Şimdi, yok ben yapamam, aa olur mu öyle şey, zordur o şimdi, uğraşılmaz falan diyenler için geliyor...

Globalleşen dünyada web 2.0 yemek tarifi:

Patatesleri soy, hacimleri yaklaşık 2 cm^3 (santimetreküp) olacak şekilde doğra. Küp olması tercih sebebidir, ama hepsi küp olmayacak emin ol, o yüzden çok uğraşma.

Soğanları soy, hacimlerinin önemi olmayacak şekilde ince ince doğra. Çok da ince doğrama, sonra kavururken yanarlar.

Daha önceden özenle marketten aldığın tavukları (göğüs eti olsun) küp küp doğrayıp biraz iri iri doğrayalım onları doğruyoruz. (Cümle düşük ve karışık oldu çok takma.)

Sonra bir tencereye eser miktarda ayçiçek yağı döktükten sonra biraz da tereyağı koyup, yakıyoruz altını, haydeee, haldır haldır yanarken tahta kaşıkla çevirip eritiyoruz, sonra tavıkları (evet tavık) atıp çevirmeye devam ediyoruz, pembeleşmeden önce (çünkü tavuklar pembeleşmez) yanmasın olm dikkat edin, bi' tabağa alın.

Sonra soğanları kavurun, salça koyun, biber salçası da koyabilirsiniz biraz, patatesleri atın, karıştırın da karıştırın ondan sonra, tavıkları da atın karıştırmaya devam edin, iki bardak sıcak su koyup kaynatın bir yandan da karıştırın, sonra biraz kendi haline bırakın, arada bir karıştırın, tuz biber falan koyun, karıştırın.

Gördüğünüz gibi sadece karıştırarak bile yemek yapılabiliyor. :]

4 yorum:

Kıreyzi Görl dedi ki...

NY Times'daki köşende de yazdın mı bunları hep? Yazma çünkü. Dövebilirler.

Monera dedi ki...

KıreyziGörl: Yazdım yahu, NewYork'lular da okusun öğrensin bilgilensin aydınlansın :]

dunyada bir balık dedi ki...

"Gördüğünüz gibi sadece karıştırarak bile yemek yapılabiliyor. :]"

:)))

Monera dedi ki...

Balik: Evet gerçekten öyle :)