26.02.2011

Bir çağrı merkezinden daha hiç yardım alamadım

Evvet sevgili günlük, tekrar merhaba.

Sana bugün, şurada bahsettiğin yazıyı yazacağım. Şurası: Burası.

Şimdi sevgili günlük biliyorsun benim bir netbook'um vardı. Aslında hâlâ var. Ama artık gelişen teknoloji ve ilerleyen iletişim çağına ayak uyduramadı kendisi, ve "değişmeyen tek şey değişimdir" mottosundan haragatla (Ahhahaha hareketle lan hareketle, sen de hemen aa o ne demek acaba falan, hey Allah'ım ya, neyse.) kendisiyle yollarımızı ayırmaya karar verdik. Ama yapıştı ayaklarıma kapandı, abi abi n'olur beni atma, n'olur abi, abi size baba diyebilir miyim falan yaptı. Üzüldüm lan ben de, tamam ya dedim satmıyorum seni, ama bundan sonra fazla ilgi bekleme benden falan dedim, heveslenmesin diye.

Bir kaç gündür internette gizli gizli takip ettiğim bir kampanya vardı. Turkcell'in HP DM1 dizüstü bilgisayar kampanyasıydı bu. Mesela şuradaydı.

Zaten normalde de evde internet bağlantım olduğu içün, anormalde bir de öyle 4 gb falan bağlantıya ihtiyacım olmaz diye düşünüp 1 gb'lık olanını çok da düşünmeden kapızladım. Marizledim. Çakozladım. Ya yaptım işte bi'şeyler neyse.

Eve geldim kurdum falan o detayları geçiyorum, zaten wifi olduğu için 3G'yi kullanmadım bile. Ama denemek için açtım. Deniyorum. Denedim. İçinde HP Connection Manager diye bir program var. Çakılı geliyor. Orda bi'kaç ayar falan. Onları da anlatmıyorum. Çat! Aaa bağlandı lan. Ne güzelmiş falan dedim kendi kendime. Aa dedim iyiymiş falan dedim sonra. Aaa alıym bunu gidiym ben dedim. Nerde kalırsam kaliym dedim. Sonra kapattım. (Ya da kapattığımı sandım, bak işte ondan çok emin değilim.)

Tabi her yeni kurulan windows gibi, çatır çatır güncelleme yapmaya başladı alet, dingdong bu güncelleştirmesi var, dongding şu güncelleştirmesi var, dorillong bi güncelleştirme daha var, hoppa güncelleştirmeler bitmiyor. Ben de tabi güncel hayattan kopamayan bi' insan olduğum içün güncelledikçe güncelliyorum. Oooh aksın mb'lar.

Sonra ertesi gün farkettim. Bu HP konekşın manıcır'ın üzerinde data kullanımı sayacı var. Dıkş! Ohaşimatsu. 250 MB diyor. 36 dakikada. #yuha.

Olm gün içinde bi msn gtalk falan yani, bu kadar olur mu? Bence olmaz. Evet olmaz. Deyip. Turkcell Çağrı Merkezini aradım. (Oha asıl konuya daha yeni gelebildim lan, biraz uzattım galiba, neyse oldu bi' kere artık.) Bi' yandan da düşünüyorum, "ulan acaba güncelleştirmeleri wifi yerine 3G'den mi yaptık, o yüzden mi böyle bi' girizgah oldu bize" diye.

Açıldı telefon, "Alo?" dedim.

Telefondaki kadın, "Vıdı vıdı vıdı hoşgeldiniz, ben şu." dedi.

"Aa merhaba Şu hanım, ben bu HP Dm1 kampanyanızla ilgili bi'şey soracaktım, dün bu cihazı aldım, 1 gb kampanya ile... -vıdı vıdı bıdı bıdı vıd vıd vıd bıdı bıdı vıd vıdı- nasıl oluyor da 36 dakikada 250 mb giriyor bana?" dedim.

Kadın da "Ben sizi bu konuda daha uzman birine bağlıyim" diyerek beklemeye aldı. (Lan madem uzman değilsin, ne iki saattir anlattırıyorsun, direkt bağlasana dingiliz, dedim içimden ben de.

Sonra uzman olduğu söylenen hadın açtı telefonu, merhaba hoşgeldiniz ben Öteki, nasıl yardımcı olabilirim? dedi.

Az önceki Şu'ya anlattığım her şeyi tekrardan "Öteki" hanına anlattım. Nasıl oluyor da 36 dakika kullanımda 250 MB oluyor, yani sadece msn gtalk falan kullandım, herhangi bi'şey indirmedim falan dedim.

Kadın da en bilmiş tavrıyla bana, "Aaa bilmemkim bey (bilmemkim ben oluyorum) ama bu hatlarda hem indirdiğiniz hem de yüklediğiniz data faturanıza yansır dedi. (Vay bee! Uzman görüşüne bak. )

"Öteki hanım" dedim. "Ben interneti dün kullanmaya başlamadım. O dediklerinizi biliyorum. Siz bana şu andaki güncel kullanımımı bir teyit edebilir misiniz, belki bu HP Konekşın Menıcır mı yanlış mı acaba mı hesaplama mı yapıyor mu acaba mı mı ha ne dersiniz mi bakiym?" dedim.

"Kalan yazıp 2260'a gönderdiniz mi?" dedi. 48 saat öncesine kadar ki kullanımınızı bu şekilde öğrenebilirsiniz." dedi.

Ooooyt delireceğimdir. "Yahu" dedim, "ben zaten daha dün aldım cihazı ne 48 saati? Daha 48 saat geçmedi ki üzerinden. Neyin kullanım oranını göndereceksiniz bana" dedim.

Aman da vıdı vıdı vıdı yaptı, yok işte böyleymiş de, kalan yazıcakmışım da, orda yazıosa doğrudur da, falan da filan. (Ya şu en başta anlattığım güncelleştirmeleri yaparken 3G'yi kapatıp kapatmadığımı da tam bilmiyorum ki, ondan bir emin olsam pata küte girişicem ama işte neyse.)

Sonuç hiç'bi yardım alamadım sağolsunlar kendilerinden. Şimdi kendi bireysel çözümlerimi kendim gerçekleştirip 3G modülünü kapalı tutuyorum. Sadece wifi bağlantısının olmadığı alanlarda aktivasyon enerjisini veriyorum. Ay sonunda nası bi' fatura gelecek onu da merak etmeden yerimde duramıyorum.

Orman ne güzel ne güzel hey!

Bu süpersonik resim işleme teknikleri ile hazırladığım görseli de,
Turkcell Çağrı Merkezine armağan ediyorum.

Hiç yorum yok: